Comentator sportiv

Atunci când mă uit şi eu în tihnă la vreun serial (pe care l-am mai văzut de o sută de ori dar nu-i aşa că-i drăguţ când îl dă la televizor?) şi deodată ecranul televizorului se schimbă şi personajele mele favorite din Sex and the City  sau Friends devin Xavi (căruia eu îi ziceam, mă iertaţi de greşeală, Chaves) şi Iniesta, simt nevoia să mă transform şi eu brusc în comentator sportiv, încălcând toate regulile de vizionare a unui meci de fotbal urmat de interviuri şi emisiuni în care se răsdiscută meciul care tocmai s-a terminat:

  • Parcă au mai jucat şi ieri tot ei
  • Şi la ştirile de acum o oră tot asta au zis, uite… am memorat jumate din ele
  • N-a fost offside. Cum adică offside? Aaaa. Nu…. tot n-am înţeles
  • Mai e mult până la Derby-ul anului? Că numai despre asta aud de o săptămână încoace…
  • De ce se joacă la Cluj? Aaaaaa, Naţional Arena e închisă de 5 (CINCI!) luni?
  • Cum adică 1 la 2? Nu e mai simplu să spună 2 la 1? Ha! Credeai că un mare comentator sportiv ca mine nu ştie că prima e gazdaaaaa indiferent căte goluri dă?
  • De ce prezintă aşa multe fete ştiri sportive? Nu ar fi mai ok să fie cineva care se pricepe? Aaaaaa, unele se pricep? Fie. Dar tot are o rochie nasoală şi machiajul de pe faţă o să-l dea cu şpaclul jos după emisiune. Şi da, ştiu eu cuvântul şpaclu.
  • Ăsta nu juca la Dinamo acum ceva timp?
  • Ne-am întors pe Camp Nou… bate Neymar… pe lângă….
  • De ce simt oamenii ăştia nevoia să despice firul/mingea/şutul/golul/cornerul/offisede-ul/hands-ul/fault-ul în patru în loc să se ducă liniştiţi la casele lor după meci?
  • Băiatul lui Hagi ar avea nevoie de o vizită la cosmetică la cum îi arată faţa. Aaaaa, nu, de fapt e este doar abia trecut de pubertate. Oare ştie să joace sau e doar băiatul lui tata?
  • Oare s-a lovit rău? Uite, cât de rău pare că s-a lovit! Cum mai joacă aşa lovit? Mi-e rău…
  • Oare fotbaliştii care scuipă pe teren se gândesc că mai apoi s-ar putea să cadă cu faţa în propriul scuipat? Ca să nu mai spun un prim plan cu ei la televizor când scuipă. Priceless.
  • Atletico Madrid e altceva decât Real Madrid? Logic. N-o fi având şi Madrid-ul doar o echipă, întrebam şi eu aşa…
  • Cum e să te cheme Messi oare? (messy din engleză adică;  şi da, numai eu mă amuz). Dar cum o fi să te cheme Pulici (şi da, tot numai eu mă amuz)
  • Luis Enrique, Sergi, Alves, Real, Sociedad. Dacă închid ochii aş putea spune că mă uit la vreo telenovelă pe care o urmăream prin liceu. “Luis Enrique es tu hijo”. Da, tot numai eu mă amuz.
  • Aaaaa s-a terminat? Nici n-am realizat când au trecut toate cele nouăzeci de minute şi 4 minute de prelungiri. Am câştigat? Nu noi? Dar cine? Ceilalţi? Îmi pare rău. Poate data viitoare.

Hocus Pocus şi televizor pornit iar pe seriale! Locul de Parcare al Grijilor vă mulţumeşte pentru atenţie şi vă urează seara plăcută în continuare!

Advertisement

One comment

  1. Foarte funny, ti-am mai zis. Imi era dor de varianta ta funny 🙂 Nu zic, si varianta ta motivationala e draguta, dar ar trebui sa scoti mai des umorul la inaintare!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.